JAKÝ BYL - X. ROČNÍK HRANIČNÍHO FESTIVALU Doporučený

IMG 20211028 174600

X. ročník Hraničního festivalu letos proběhl ve dvou dnech na konci října a připomněl, jak důležitou a krásnou roli mají v našem životě stromy a příroda. Během festivalu jsme se nejen bavili a užívali si krásu podzimního Mařížského parku. Taky jsme si zabahnili boty a namohli záda při sázení nových stromků.

Setkání v průběhu našeho malého festivalu ukázala, že lidem není osud stromů v jejich okolí lhostejný, že si stále intenzivněji uvědomují souvislost mezi kvalitou vlastního života a stavem životního prostředí. A tím i přirozenou nutnost přírodu chránit.

Světlo pro stromy

Prvním dnem festivalu byl čtvrtek 28. října. Společenské setkání ve slavnostně osvětleném Mařížském parku jsme nazvali „Světlo pro stromy“ a udělalo nám velkou radost.

Zatímco loni jsme kvůli vyhroceným protiepidemickým opatřením parkem jen procházeli, letos jsme si setkání užili plnými doušky. Krásná příroda, příjemné občerstvení, kouzelný hudební doprovod pana flašinetáře a na 80 návštěvníků, kteří během odpoledne a podvečera přicházeli do loučemi a ohněm nasvíceného parku. Podívejte se v naší fotogalerii na příjemnou atmosféru v parku a přijďte si užít jeho krásu kdykoli během roku.

Sázení stromů na cestě do Maříže

V pátek 29. října dopoledne jsme pokračovali ve výsadbě na původní polní cestě. Byli bychom rádi, aby se ze Slavonic do Maříže dalo chodit zase mezi poli místo po frekventované silnici. Navíc trend návratu starých cest a zeleně do jednolitých polních lánů je v současnosti na vzestupu. Zajímavý článek ZDE.

Podle nového i starého územního plánu i katastrálních map má být zelený pás - bývalá polní cesta od Eseku spojující Slavonice s Maříží zachována a ne rozorávána. Což bohužel činí současný nájemce. Cesta je ve vlastnictví státu, její statut v územním plánu je daný a my se budeme snažit spolu s dalšími nadšenci, aby se tudy dalo jednou opět chodit procházkou do Maříže. Letos jsme společně vysadili 4 nové stromky, zdokumentovali a ošetřili starší výsadbu a s politováním museli konstatovat, že zničení a vytrhání stromků vysazených loni je vrchol hulvátsví a barbarství. Držte nám palce, zapojte se třeba příště a prohlédněte si naši galerii:)

O stromech ve Slavonicích jsme vás za ten rok intenzivně informovali.
Masivní kácení v režii Města Slavonice se skupině dobrovolníků podařilo zastavit těsně před vykácením 95 stromů březové aleje a 13 sakur na náměstí. Březovka je naštěstí chráněna, i přes výsledek referenda, zákazem kácení, sakury bohužel ne. Přestože jsou, stejně jako břízy, zdravé, může je město pokácet  na základě protiprávního avšak platného povolení ke kácení, které jako důvod kácení uvádí jejich špatný zdravotní stav. Ano, i takové věci jsou možné. Proto máme radost, že je dost těch, kterým není osud stromů lhostejný a s takovým postupem nesouhlasí.

Festival se konal za podpory Jihočeského kraje v rámci podpory kultury.

Akce pořádal Mařížský park,z.s. ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi ze Slavonic, a to Slavonickou renesanční, o.p.s. a Junák - český skaut, středisko Slavonice.

Za poskytnuté fotografie děkujeme fotografovi Jindřichu Přibíkovi z Maříže, Olze Žampové a Martině Havlíčkové.

 

A Mařížský park před 10 lety:

Program "HRANIČNÍ FESTIVAL" (mariz-park.cz)

Nebo před rokem: 

Sváteční atmosféra osvětleného Mařížského parku - Jindřichohradecký deník (denik.cz)